Web Tasarım Ankara ekibi olarak internet ortamında fiyat kavramı konusunu sizler için inceledik


Web Tasarım Ankara ekibi olarak internet ortamında alışveriş için önemli bir konu olan “İnternet Ortamında Fiyat Kavramı” konusuna değinmek istedik. Online satış için web sitesi sahibi olanların okumasında gerçekten fayda var.

İnternette pazarlama, internetin özellikle son yıllarda gösterdiği gelişme ile ilgi çeken bir kavram haline gelmiştir. İnternetin her yaşta ve her kesimde yaygın şekilde kullanılması insanların internetten alışveriş fikrine ısınmasını sağlamış ve günümüzde internette pazarlama, geleneksel pazarlamayla rekabet edecek kadar gelişme göstermiştir.

Web Tasarım Ankara ekibi olarak bizce, pazarlamanın önemli evrelerinden biri de fiyat dengesini iyi kurmaktır. Geleneksel pazarlamada ürün fiyatı belirlenirken tüketicinin alım gücü ön plandadır. Maliyet hesaplamalarının ardından ürün fiyatının belirlenmesinde öngörülen kar oranı tüketicinin alım gücü ile doğru orantılıdır. Ürün fiyatı belirlenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer etkense rekabettir. Aynı ürünün farklı satış yerlerinde de satılacağının düşünülmesi ve belirleyeceğimiz ürün fiyatının, diğer yerlerdeki satış fiyatları ile rekabet edebilmesi önemlidir. Geleneksel pazarlamada rekabet aynı cadde, aynı mahalle, aynı şehir gibi daha lokal düşünülebilir. Yani bir ürünün fiyatı belirlenirken, ürün fiyatı örneğin aynı cadde üzerindeki diğer satış yerlerinden çok farklı olmamalıdır. Fakat internette pazarlamada ürün fiyatı belirlenirken bu lokal alan daha global düşünülmelidir. Bunun nedeni insanların internetteki her sanal mağazaya istediği an kolayca ulaşabilme imkanıdır. Bunun yanısıra ürün ve fiyat karşılaştırmaları, internette, geleneksel pazarlamaya göre çok daha kolaydır. Hatta sadece fiyat karşılaştırmaları yaparak binlerce mağaza arasından istenilen ürünün en uygun fiyatlı satışını yapan mağazaları göstermeyi amaçlayan internet siteleri dahi kurulmuştur ve sıkça kullanılmaktadır. İnternette, arama motorlarına ürünün adını yazıp binlerce sanal mağazadan seçim yapma imkanı müşterilere çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Böyle bir ortamda fiyat belirlenmesi geleneksel pazarlamaya göre daha dezavantajlıdır. Örneğin hepsiburada.com'da aynı ürünün fiyatı daha pahalıyken müşteriler arama motorları aracılığı ile farklı mağazalardan da ürünün fiyatına kolayca bakabilmekte ve ucuz satış yapan mağazayı tercih edebilmektedirler. İnternette ürün fiyat rekabeti sadece yurt içinde değildir. İnternetteki bir sanal mağazanın rakipleri dünya genelindeki diğer tüm mağazalardır. Kullanıcılar bir ürünün fiyatını yurt içinde pahalı buldukları takdirde aynı ürünü global siteler aracılığı ile yurtdışından da getirtebilmektedirler. Bu da internette fiyat belirlenmesini zorlaştıran unsurlardandır.

Sonuç olarak sanal mağazanın güvenilirliği, hızlı kargo gibi avantajlar ürün fiyatını artırabilecek etkenler olmasına rağmen internette ürün fiyatı belirlenmesi geleneksel pazarlamaya göre daha titiz ve kapsamlı bir çalışma gerektirir. Zira internetteki ürün fiyatlarının karşılaştırılması kolaylığı rekabeti artıran ve pazarlamanın işini zorlaştıran en büyük etkendir.

Mehmet Emre SERDAROĞLU
Web Tasarım Ankara

Fotoğraflar
Web Tasarım Ankara-İnternette Fiyat
  • Active Server Pages
  • Microsoft Windows Server 2008
  • Microsoft SQL Server
  • Framework .Net
  • Microsoft Windows Server Systems