Facebook son zamanlarda sır gibi sakladığı bir projenin peşinde, Facebook müdavimlerinin aklındaki soru: "Bu proje neyin nesi?"


Facebook'un uzun zamandır web dünyasında yankı uyandıracak bir projenin üzerinde çalıştığını neredeyse duymayan kalmadı. Zuckerberg'in bu projeyi sır gibi saklaması da projeye olan merakı ve ilgiyi kuşkusuz artırıyor.

Facebook'un 1 milyar gibi astronomik rakamlarda aktif kullanıcısı mevcut. Bu Zuckerberg'i memnun eden bir rakam olsa gerek ama Facebook yönetimi böylesine bir kullanıcı kitlesini paraya dönüştürmekte açıkçası sınıfta kalıyor. Google gibi internet reklamcılığı pastasının aslan payına sahip devlerin tekliflerini kabul etmeyerek kendi reklam ağını kuran Facebook yönetimi, hedeflediği rakamlara ulaşmada sıkıntı çekiyor. Web Tasarım Ankara ekibi olarak bizce, bu sıkıntı da Zuckerberg'i yeni proje arayışlarına iten en büyük etkenlerden birisi.

Ortaya atılan iddialara biraz kulak kabartacak olursak, belki de merakın etkisiyle "Facebook yeni bir arama motoru açıyor!" gibi çok uçuk teorilerle karşılaşabiliriz. Ama Web Tasarım Ankara ekibi olarak bizce Facebook'un 1 milyara yakın kullanıcısını, etkinliklerini, paylaşımlarını ve hatta yaşayışlarını arama motoru edasıyla içselleştirecek bir proje olması muhtemel. Olası teoriler içinde, Facebook'un HTC ile bir anlaşma yapıp Facebook temalı bir telefon üretieceği iddiası da mevcut. Bu iddia Google'ın donanım üreticileri ile ilişkilerinden ne kadar para kazandığı düşünülürse, olasılık payı yüksek iddialar arasında. 

Web dünyasının gözlerini tekrar bu yeni projeye dikmesinin nedeni yakın zamanlarda ajanslara gelen bir basın toplantısı çağrısı. Facebook tarafından gönderilen bu basın toplantısı çağrısının nedeninin belirtilmemesi de akıllara "Acaba uzun zamandır üzerinde çalışılan bu sır proje mi açıklanacak?" sorusunu akıllara getirdi. 15 Ocak'ta gerçekleşecek bu basın toplantısını Web Tasarım Ankara ekibi olarak takip edeceğiz ve izlenimlerimizi siz değerli takipçilerimiz ile paylaşacağız.

Fotoğraflar
Web Tasarım Ankara Facebook
Facebook'un Sır Projesi
Facebook'u Seviyoruz
  • Active Server Pages
  • Microsoft Windows Server 2008
  • Microsoft SQL Server
  • Framework .Net
  • Microsoft Windows Server Systems