İnternet sitenizin web tasarım görüntüsü kadar önemli bir diğer konu ise mutlaka ulaştığı kişi sayısıdır. Bir internet sitesinin şüphesiz en büyük ziyaretçi kaynağı arama motorlarıdır. Peki web siteniz arama motorlarında nasıl üst sıralarda çıkar?


Bir internet sitesinin alt yapısı en az dış görünümü kadar önemlidir. İnternet sitenizin dış görünümü ne kadar güzel olursa eğer alt yapısı kaliteli değilse web tasarım açısından hiçbir değeri yoktur. Bir sitenin alt yapısı, sitenin çalışması için arkaplanda çalışan bizim göremediğimiz milyonlarca kod döngüsü, güncel uygulamalar ve sitenizin barındığı sunucu kalitesi olarak özetlenebilir.

Arama Motorlarında Üst Sıralarda Çıkmak
Kısa adı "SEO" olan "Arama Motoru Optimizasyonu" bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için uygulanması gereken kuralların bütünüdür. Sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için alt yapısının uzman kişilerce yazılmış olması gerekir. Zira dış görünüşü ne kadar güzel olursa olsun siteniz uzman kişilerce SEO kurallarına uygun olarak yazılmamış ise yapılan aramalarda gözükmeyecek ya da sıralamada çok gerilerde kalacaktır. Bu da size ulaşmak isteyen ziyaretçilerin size ulaşamaması anlamına gelmektedir.

Web Tasarım Ankara ekibi olarak sizin için kitlelere ulaşmanın önemini biliyoruz ve işlerimizde arama motoru optimizasyonu konusunda titizlikle çalışıyoruz. Tüm müşterilerimize projelerinin bitiminde sitelerini arama motorlarında nasıl üst sıralara çıkaracakları konusunda sunumlar hazırlıyoruz ve bilgilendiriyoruz.

Arama motorları zaman zaman sıralama kriterlerini değiştirmektedir. Bu yüzden SEO çalışması yapılırken o günün şartlarına göre güncel bir çalışma yapılmalı, arama motorlarının sıralama kriterleri takip edilmelidir. Bu bağlamda Web Tasarım Ankara ekibi olarak uzmanlar tarafından yayınlanan kitapları takip etmekte fayda görüyoruz. Aykut ASLANTAŞ'ın "İnternette Görünür Olmanın Yolları SEO and SEM" kitabını tavsiye edebiliriz.

ÖNSÖZ
Günümüzde internet bilgiye kısa yoldan ve hızlıca ulaşmanın en mantıklı yollarından birisidir. Bu şartlar altında her dönem farklı algoritmiksel yapıda arama motorlarının geliştiğini ve hepsinin kendine özgü bir yapıyla rekabet piyasasına adım attığını da biliyoruz. comScore 2011 Ağustos ayı verilerine göre 15 yaş ve üstü internet kullanımında Dünya sıralamasında Türkiye 6.sırada yer almaktadır. Türkiye'de ise 12 yaş ve üstü toplam 24 milyon kişi (ki bu da nüfusun %42 oranına tekabül etmektedir) ayda en az 1 kere interneti kullanmaktadır.
Bu büyük internet ağı içerisinde kullanılan arama motorları ve bu arama motorlarının veritabanında kayıtlı olan arama sonuç sayfaları da gittikçe değer kazanmaktadır. Arama Motoru Pazarlamacılığı (Search Engine Marketing) bu alandaki tüm görsel ve içerikleri barındıran sistemlerin insanlara en kısa sürede ulaştırılmasını sağlayan yöntemdir. Sürekli dile getirildiği gibi "SEM asla sadece paralı sonuçlar olarak gösterilmemelidir", SEM'in en büyük alt dalı olan Arama Motoru Optimizasyonu ise bu sistem içerisinde yer alan web sitelerinin arama motorları tarafından belirli yöntemlerle hedeflenen sıralara, organik bir şekilde sıralanmasına katkı sağlayan bir sistemdir.
Bu kitapta SEO ve SEM sistemlerinde sistematik olarak herkesin yaptığı irili ufaklı hataların yapılmaması için stratejilerin geliştirilmesi ve bu stratejilerin nasıl uygulanacağına ilişkin detaylara yer verilmiştir. Bu kitabı yazmaktaki amacım da bu stratejik yönlendirmelerin yanlış algılanmamasını ve yanlış yapılmamasını sağlamaktır.

SEO Nedir ?
Hedef Kitleye Ulaşmanın En Kalıcı Yolu
SEO kelimesi Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonudur. Genel anlamıyla web sitenizin "Arama Motorları" tarafından daha hızlı ve kolay bir şekilde bulunup arama motorları botları veya örümcekleri tarafından indekslenmesine ve arama sonuç sayfalarında (SERP) sitenizin ve kelime bazlı arama kriterinizin üst sıralarda çıkmasını sağlamak için yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen genel isimdir.
WWWW (World Wide Web Worm - Dünya Geniş Ağı Solucanı) 1994 yılında İlk arama motorlarından biri olarak 110.000 web sayfasını ve belgesini dizinleme özelliğine sahipti. Günümüzde ne kadar içeriğin dizinlendiğini ve bu oranla indekslenen sayfalar arasındaki algoritmik etkinin ne kadar güçlü olduğunu küçük bir anektodla kitabın başlangıcında vurgulamak istedim.
Rekabetçi bir piyasada, rekabetçi bir kelimeye sahip bir sektörde web sitenizin arama motorlarında yüksek sıralarda yer almasını istediğiniz zaman hedeflenen kitleye ulaşmanın en kalıcı yolu "SEO" sizin yanınızdadır. Bu aşamada öncelik sırasına göre başlangıç seviyesinde takip etmeniz gereken aşağıdaki döngüyü sitenize uygulamanız gerekmektedir. Bu döngü içerisinde öncelikle web sitenizin diğer rakip firmaların web sitesi ile bağlantılı olarak arama motorlarındaki rekabet seviyesini ölçmeniz ve daha sonra yapılması gereken SEO çalışmaları eşliğinde ve analizler yardımıyla küçük planlar yapmanız gerekmektedir.

...

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları 2 ana grupta toplanabilir. Birincisi web üzerinde yapılan işlemler -buna site içi optimizasyon da denilmektedir. İkincisi site dışı işlemler, ki buna da site dışı optimizasyon adı verilir. Arama motorunda arama sonuçlarında yer almanız veya bulunabilir düzeye ulaşmanız için bu iki çalışmanın da uzman eller tarafından ve hatasız olarak yapılması gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonu yapılan sitelerin çoğunda, site dışına ağırlık verildiği için site içi çalışmaları %50 seviyede kalmaktadır ve bunlar da birbirini destekleyen çalışmalar olduğu için genel olarak çalışmanın tümü eksik devam etmek zorunda
kalmaktadır.

Site içi optimizasyon kısaca site kodlama yapısının düzeltilmesi ve varsa hataların giderilmesi gibi birçok çalışmayı içerir. Altyapısı hatalı, eksik olan bir site için ne kadar çalışma yaparsanız yapın, alınan sonuçlar kalıcı olmayabilir ve uzun vadede kesin geri dönüşler sağlamanızda problem yaratabilir. Arama motorları kendi sonuçlarının kalitelerini, güvenirliliğini koruyabilmek için dizinlerinde bulunan tüm web sitelerinin de kaliteli kod ve içerik yapısına sahip olmalarını ister. Bu da profesyonel bir şekilde yapılan site içi optimizasyonla mümkündür.
Site dışı optimizasyon ise reklam, tanıtım, dizin kayıtları, imleme çalışmaları gibi daha birçok detaylı ve önemli çalışmaları kapsamaktadır. Küçük bir dipnot: Eğer hedeflediğiniz kelimede hedeflediğiniz kitleye kısa bir sürede ulaşma heyecanı var \ genel olarak sabrınız yoksa, bu işe baştan 1-0 geriden başlıyorsunuz demektir…


Aykut ASLANTAŞ'ın "İnternette Görünür Olmanın Yolları SEO and SEM" isimli kitabını, Türkiye genelinde neredeyse tüm kitapçılardan temin edebilirsiniz.

 

Mehmet Emre SERDAROĞLU
Web Tasarım Ankara Ekibi
Web Geliştirici

Fotoğraflar
Google SEO
Arama Motoru Optimizasyonu
Googleda Üst Sıralarda Çıkmak
Google Algoritması SEO
  • Active Server Pages
  • Microsoft Windows Server 2008
  • Microsoft SQL Server
  • Framework .Net
  • Microsoft Windows Server Systems