Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Firefox, Opera, Safari.. Tarayıcı savaşlarında son durum, hangi tarayıcıyı kaç kişi kullanıyor?


Microsoft'un Internet Explorer'ı, Google'ın Chrome'u, Firefox, Opera, Safari derken savaşa bir cephe daha açıldı.. Ruslar bu savaşta biz de varız diyerek Yandex Browser'ı piyasaya sürdüler. Bu tarayıcı savaşının internet gelişimine faydalı olduğunu dile getirenler çoğunlukta gibi görünse de, "Peki bu savaşın nedeni ne, IE6 neyimize yetmiyordu?" diyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

Ufak Bir Serzeniş...
Bu savaşlarda şüphesiz olan zavallı internet işçileri, webmasterlara oluyor. Yeni tarayıcılar, yeni beklentiler ve yükümlülükler demektir. Wordpress, Joomla vs gibi hazır yazılımlar nedeniyle zaten gittikçe düşen piyasada artık özgün web tasarımcılardan komik rakamlar karşılığında şapkadan tavşan çıkarmaları beklenmektedir.

Nedeni İnternet Hakimiyeti...
Gerçek dünyadaki hakimiyet ve iktidar savaşlarının bir benzeri de sanal dünyada yaşanmaktadır. Google ile Microsoft arasında yaşanan internet hakimiyeti savaşında şimdilerde birçok cephe açılmış durumda. Microsoft'un masaüstü yazılımlarında iktidarı uzun yıllar devam edecek gibi gözüküyor. Buna karşın internet yazılımlarında Google hakimiyeti çoktan ele geçirmiş durumda. Savaşın diğer taraflarından biriside Apple. Apple'ın işletim sistemi Mac Os'un varsayılan internet tarayıcısı Safari, Türkiye'de PC kullanımının Mac kullanımına göre ezici üstünlüğü göz önüne alınırsa Safari'nin Türkiye'de çok etkin olduğu söylenemez. En azından Türkiye'de Apple'ın bu savaşta başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

En Çok Hangi Tarayıcı Kullanılıyor?
Tarayıcı istatistiklerini alabileceğimiz Dünya genelinde kabul gören iki şirket var. Bunlar, Net Applications ve StatCounter. Bu iki şirket zaman zaman farklı istatistikler sunabiliyor. Şirketlerin son açıkladıkları verilerde de aynı şekilde farklı istatistikler mevcut.

Net Applications Firmasının Aralık 2012 Verileri

 1. Microsoft Internet Explorer 8 %23.44
 2. Microsoft Internet Explorer 9 %20.93
 3. Google Chrome 23 %15.75
 4. Firefox %10.31

StatCounter Firmasının Aralık 2012 - Ocak 2013 Verileri

Tarayıcı Kullanım Oranları

 1. Google Chrome %52.12
 2. Microsoft Internet Explorer %34.6
 3. Firefox %10.25
 4. Safari %1.29
 5. Yandex.Browser %0.64

Web Tasarım Ankara ekibi olarak StatCounter'ın verileri bize her zaman daha güvenilir gelmiştir. Internet Explorer'ın yeniliklere Chrome kadar hızlı yanıt veremediği aşikar. Güncellemelerin tamamen ücretsiz ve zahmetsiz olması Google Chrome'u Türkiye'de en çok kullanılan tarayıcı yapmış durumda. Dikkat çekici bir diğer unsursa Yandex.Browser'ın gelişimi. Türkiye'ye yatırımlarını sürdüren Yandex bunun yansımalarını görmüş gibi. Henüz çok yeni bir tarayıcının bu kadar az bir zamanda neredeyse Safari kadar kullanıcıya ulaşmış olması bizce Yandex.Browser'ın ilerde sektörde ben de varım diyebilecek bir güç olabileceğini gösteriyor.

Mehmet Emre SERDAROĞLU
Web Tasarım Ankara
Web Geliştirici

Fotoğraflar
Tarayıcı Kullanım Oranları
Google Chrome Kullanım Oranı
Tarayıcı Savaşları
Tarayıcı Kullanım Oranları Ocak 2013
 • Active Server Pages
 • Microsoft Windows Server 2008
 • Microsoft SQL Server
 • Framework .Net
 • Microsoft Windows Server Systems