Facebook'un sır projesi nihayet belli oldu. Graph Search! Peki nedir bu Graph Search?


Geçtiğimiz günlerde bir yazımızda Facebook'un sır gibi sakladığı projesini çok yakında açıklayacağından bahsetmiştik. Bu proje hakkında Facebook tabanlı yeni bir cep telefonu tanıtımı yapılacak diye tahmin edenler hayli fazlaydı ama lansmandan yeni bir arama motoru çıktı.

Yeni Bir Arama Motoru Tarzı, Graph Search!
Web Tasarım Ankara ekibi olarak tahminlerimizin arasında Facebook kullanıcıları ile içselleştirilmiş yeni bir arama motoru tahmini de mevcuttu. Bu tahminimizin çıkmasına çok da fazla ihtimal vermiyorduk fakat dün lansmanda tanıtımı yapılan şey tam olarak da buydu.

Graph Search Nedir?
Peki nedir bu "Graph Search, Google gibi bir şey mi?" dediğinizi duyar gibiyim. Aslında tam olarak Graph Search Google gibi bir arama motoru olmayacak. Bu arama motoruna sanki arkadaşınıza bir şeyler soruyormuş gibi sohbet havasında sorular sorabileceksiniz. Hemen konuyu biraz açalım.. Bilindiği gibi Facebook'un 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı var. Graph Search bu kullanıcıların hayatlarında arama yapabileceğiniz bir arama motoru.. Örneğin, web tasarım olarak şimdiki boyutlarından biraz daha büyük olacak bir arama formuna sohbet havasında yazdığınız "Bugün ne yapsam?" sorusuna Facebook'ta aktif olan 1 milyar kişinin o gün ne yaptığıyla ilgili arama sonuçları verecek dev bir arama motoru!

Gizlilik İlkeleri Tehlikede mi?
Graph Search projesi, Facebook'a kayıtlı yaklaşık 1 milyar kullanıcının hayatlarında arama yapılabilecek bir arama motoru, kişisel özel bilgilerin de deşifresi anlamına mı geliyor, endişesini de beraberinde getirdi. Henüz beta sürümünün yayınlandığı ve test için çok az Facebook kullanıcısı tarafından kullanılabilen, Graph Search'ün bu endişeleri ortadan kaldıracak özelliklerle donatılmış olması bekleniyor. Zira Facebook mühendislerinin projeyi ilk başta sınırlı kullanıcıya açmasının nedeni de bu olsa gerek.

 
Graph Search ile ilgili detaylı bilgilere Facebook'un https://www.facebook.com/about/graphsearch adresinden ulaşabilirsiniz.Fotoğraflar
Web Tasarım Ankara Facebook
Facebook'un Sır Projesi
Facebook'u Seviyoruz
  • Active Server Pages
  • Microsoft Windows Server 2008
  • Microsoft SQL Server
  • Framework .Net
  • Microsoft Windows Server Systems