Hemen "bu Facebook iyice işi ticarete döktü" dediğinizi duyar gibiyim. Bu serzenişin haklılık payı olsada işin aslı tam olarak öyle değil


Sosyal medyanın Türkiye'de ve Dünya'nın birçok yerinde tartışmasız lideri Facebook'un, son zamanlarda yeni projeler üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu projeler arasında mesajlaşma sistemi üzerine birkaç değişiklik yapmak da var.

Facebook, çevremiz ile haberleşme de neredeyse birincil iletişim adresi olmuş durumda. Kim, nerede, nasıl, kiminle? Bütün sorularımızın cevaplarını adeta bir magazin programı edasıyla yüklenen fotoğraflardan, yazılan durum yazılarından bu mecrada bulmak mümkün. Facebook kimilerine göre yeni arkadaş edinmek, sosyalleşmek için de kullanılabilecek bir ortam.. Facebook'un bu yeni projesi işte böyle düşünenlerin canını sıkıcak türden bir proje, zira proje gerçekleştiği takdirde listenizde olmayan kişilere mesaj atmak için elinizi cebinize atmanız gerekiyor.

Facebook listenizde olmayan kişilere mesaj atmak şu an için ücretsiz, fakat listenizde olmayan kişilere mesaj attığınız takdirde bu mesajlar "Gelen Kutusu" yerine otomatikman "Diğer" kutusuna düşüyor. Bu da çoğunlukla kullanıcının mesajı görememesiyle sonuçlanıyor. Facebook'un yeni projesine göre mesaj atmak için ücret ödenecek ve mesajlar artık "Gelen Kutusu"na düşecek. Bu yöntemle de gereksiz mesajın önüne geçilebilecek.

Zucherberg'e Mesaj Göndermek 100 Dolar!
Testleri gerçekleştirilen yeni projeye göre listenizde olmayan kişilere mesaj göndermek için standart bir fiyat söz konusu değil. Göndereceğiniz mesajın fiyatı, mesaj göndermek istediğiniz kişinin takipçi ve arkadaş listesinin kalabalıklığına göre artıyor. Örneğin an itibariyle neredeyse 17 milyon takipçisi olan Facebook'un kurucusu Zucherberg'e mesaj göndermek için 100 dolar gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız.

Facebook İşi Ticarete mi Döküyor?
Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız yazımızda Facebook'un kullanıcı potansiyelini paraya çeviremediğinden bahsetmiştik. Bu durum Facebook'un bu tarz enteresan projelerini tetikleyen önemli faktörlerden. Bu projeler şimdilik sadece konuşuluyor fakat hayata geçtiği takdirde, Facebook'un zaman tüneli projesindeki gibi dayatmacı bir politika izlenirse sinir bozucu bir hal alabilir. Web Tasarım Ankara ekibi olarak bizim de Facebook'a önerimiz, bu mesajlardan edilecek gelirin bir hayır kurumuna bağışlanması ya da direkt kullanıcıya ödenmesi. Eğer Zucherberg'in bu projedeki amacı gereksiz mesajlaşmayı önlemek(!)ten ziyade para kazanmak değilse bu teklifimize sıcak bakılacaktır düşüncesindeyiz.

Fotoğraflar
Web Tasarım Ankara Facebook
Facebook'un Sır Projesi
Facebook'u Seviyoruz
  • Active Server Pages
  • Microsoft Windows Server 2008
  • Microsoft SQL Server
  • Framework .Net
  • Microsoft Windows Server Systems